Michal Janovský ovšem žije a tvoří v 21. století a tak si témata vybírá i současná, jen je umí na plǎtně dobře promíchat s minulostí. Často je sám sobě modelem. Má rád velké formáty, kde si může umělecky pohrát s každou drobností a dát jí důležitou, často i zásadní roli.  Libuje si ve skrytých symbolech a mystických světelných nuancích. Kdo ale osobně Michala Janovského pozná, brzy zjistí, že je to mistr černého humoru a parodie. V námětech se nebojí (a doslova ani neštítí) ničeho. Je schopen naprosto bravurně zpracovat i tak kontroverzní téma, jako jsou exkrementy. Janovský si libuje v provokaci a s úsměvem je schopen parodovat a zesměšnit veškeré lidské vlastnosti a manýry.

Má v oblibě příběhy, pohádky a balady, které mají jedno společné – strach. Má rád, když se člověk bojí. A to sám sebe, osoby, kterou na jeho obrazech pozná. Díky rukopisu starých Mistrů, který Michal obdivuje a našel se v něm, mohou jeho díla působit jaksi vznešeně, ale to není všechno. Janovský se svou tvorbou v první řadě baví. Je recesista, který dovede shodit i vcelku vážná témata a nejvíce si užívá, když někdo přisuzuje jeho obrazům něco, z čeho si v nich on, jako autor, právě dělá legraci. Miluje velké formáty a jelikož je absolutní detailista a perfekcionista, má potřebu si pohrát s každou maličkostí a vést diváka svých obrazů skoro “za ruku”, aby mu nic neuniklo a nepřehlédl něco velice podstatného, co je součástí nebo dokonce zásadním prvkem děje – byť se jedná o mouchu na shnilém jablku.

Pohybuje se na hraně symbolismu až po morbidní romantismus. Rád se zabývá vztahem člověka k přírodě, životu a smrti. Díky stylu, v němž tvoří, se v podstatě pohybuje v čase. Aktuální témata ztvárněná Janovským mají totiž velice zajímavý přesah. Zároveň evokují tajemno a mystiku renesančních a barokních umělců, ale přitom děsí a mrazí současnými příběhy. Jako celek to působí dekadentně přitažlivě a je možné, že právě Michal Janovský se stane zdatným pokračovatelem velkých malířských jmen. Text: PhDr. Renáta Mužíková, Ph.D.

Vzdělání

Střední Umělecko-průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově 2000-2004

Vyšší odborná škola sklářská 2004-2007

Výstavy

  • Mezinárodní veletrh umění v Českých Budějovicích 2015 (hlavní ocenění, 1. místo kresba)
  • Mezinárodní veletrh umění v Českých Budějovicích 2016 (hlavní ocenění)
  • „Kontrasty“ v Knupp Gallery Prague 2017
  • Mezinárodní veletrh Artfest Praha 2017
  • „Divnotaje“ v Knupp Gallery Prague 2018
  • „Šerosvět“ v České Lípě 2018
  • „Poutník šerosvitem“ V Bratislavě 2020
  • „Out of the dark“ (Fajčíková/Janovský) Galerie 1 2021
  • „Pod pokličkou“ Galerie Kryšofa Lautnera 2022
  • „Magnum Pictura“ Česká Lípa 2023

Videa

POD POKLIČKOU - Michal Janovský

OUT OF THE DARK - Eva Fajčíková - Michal Janovský - Komentovaná prohlídka výstavy v Galerii 1

OPEN ART PODCAST #8 - Host: Michal Janovský

Drive #234.3

Michal Janovský/Pán Pastelů v Knupp Gallery Prague

Suchý pastel - Portréty - Michal Janovský

Michal Janovský - autorská výstava "Kontrasty" v knupp gallery